Son Dakika
30 Haziran 2020 Salı

ÇİVRİL’DE SOSYAL MESAFE Mİ? ODA  NE?

21 Mayıs 2020 Perşembe, 16:07

SOSYAL MESAFE Mİ? ODA  NE?

Uzmanlar, COVİD-19 belasından kurtulmanın olmazsa olmazları arasında saydıkları en önemli iki kuraldan söz ediyorlar aylardır.

MASKE ve SOSYAL MESAFE

Çivril sebze pazarı sosyal mesafeye uyma adına üç güne çıkarılırken, yerleşik günü olan Perşembe günü yine en kalabalık olduğu gün.

21 Mayıs 2020Periembe günü, özellikle insan kalabalığının henüz oluşamadığı saatle rolan 10:00-10:30 arasında Pazar yerini dolaştık.

Özellikle giyin pazarındaki esnafların konumlanışlarını sizler için görelim istedik.

Her ne kadar Çivril dışından esnafların katılmama kuralı olsa da, giyim bölümünde ne esnaflar arasında nede müşteriler arasında sosyal mesafe yoktu. Bırakın sosyal mesafeyi, sanki hiçbir sorunumuzun olmadığı günlerdeki gibi insanlar birlikte aralarındaki mesafe anki sıfır santimetre kadardı.

MASKESİZLİK

Zabıta ekipleri maske denetimi yapıyorlardı.

Veya bizler yaptıklarını zannediyorduk. Pazaryerinde maskesiz insanlar dolaşıyordu. Bunlar gören zabıta ya görmemezlikten geliyor, ya da görüyor ama “en kısa yoldan evinize gidin, maskenizi takın gelin” gibi gülünç bir uygulama içersindeydiler.

Maskesiz gelen vatandaşların evlerine gidip maske takacaklarına o zabıta görevlilerinin de inandıklarını zannetmiyoruz. Ama denetimlerini yapmış, uyarılarını yapmış sayıyorlardı kendilerini.

Oysa o vatandaşlar, bilerek ve isteyerek başkalarının da hasta olmaları için eylem yapmış olmuyorlar mı?

Ya bu zabıta görevlilerine ceza kesme yetkisi verilmemiş, ya da görevlerinin önemi kendilerine yeterince anlatılmamış.

Hemen komşu ilçelerimizden bazılarının uygulamalarına baktık.  O ilçelerin zabıtalarının, pazar yerine maskesiz gelen vatandaşlarına hemen maske verdiklerini öğrendik. (Honaz vb.)

Kurallar uygulanmak için konulur. Uygulanmayacaksa kural demenin anlamı yoktur diye düşünüyoruz…

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak