Son Dakika
10 Ağustos 2020 Pazartesi

BİR TEPKİDE IRGILLI MAHALLESİ’NDEN

18 Haziran 2020 Perşembe, 10:55

BİR TEPKİDE IRGILLI MAHALLESİ’NDEN

Son dönemlerde çiftçiler sulama ücretlerinin çok yüksek olmasından şikayetçiler. Bu şikayetlerini farklı mahallelerde dile getiriyorlar. Çivril  İlçe Halk Kütüphanesi,  Hadım ve Konak’ta seslerini yükselten çiftçiler son olarak Irgıllı Mahallesinde  bir araya geldiler ve sulama ücretlerinin hem çok yüksek olmasından,  hem de DSİ yetkilerinin çiftçilerin sulama dıkları arazilerinden  ücret aldıklarını, nakit paraları yoksa  açığa senet aldıklarını ve sulamadıkları yerin ücretlerini faiziyle tahsil ettiklerini iddia ederek tepkilerini dile getirdiler.

Irgıllı’daki toplantı 17 Haziran 2020 Çarşamba günü yapıldı.

Toplantıya siyasi partilerden CHP  ve İYİ PARTİ’li yetkililer  gözlemci olarak katıldılar. Çiftçiler sırasıyla mikrofona gelerek sulama ücretleri ve uygulanan politika hakkındaki düşüncelerini ve tepkilerini dile getirdiler.

Şimdi sizlere, Irgıllı Mahallesinde bir araya gelen çiftçilerin sulama ücretleri konusundaki tepkilini sırasıyla sunuyoruz..

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 1:  İNSANCA YAŞAMAK İSTİYORUZ

“Ülkemizde son günlerde ağırlaşan ekonomik koşullardan en fazla mağdur olan biz çiftçileriz.

Biz çiftçiler olarak Hollanda çiftçisi gibi insanca yaşamak, refah içerisinde yaşamak istiyoruz . Kanada çiftçisi gibi üretmek istiyoruz. Emeğimizin karşılığını almak istiyoruz.  Bunun için de siyasi iktidarın bizlerin sesine yani tüm çiftçilerin sesine kulak vermesini istiyoruz.

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 2: İMZALARIMIZI DİKKATE ALMADILAR

2020 sulama ücretleri 2019 yılının son günlerinde tespit edilmiştir yetkililer tarafından bunun üzerine Biz Çiftçiler 600’ün üzerindeki imza ile adımda bu ücretleri belirleyen yetkililere dilekçeleri bizi verdik.

3 Mart’ta verdiğimiz bu 600 imzalı dilekçeye istinaden �Çıtak’ta DSİ yetkilileri çiftçilerle bir toplantı yaptı. 10 Haziran’da Konak Mahallesi’nde 4 ilçenin çiftçileri bir araya gelerek yine sulama konusunda feryatlarını dile getirdiler. Şimdi ise Irgıllı’da toplandık.  Feryadımızı dile getiriyoruz.  Ancak üzülerek belirtmeliyiz ki, şu güne kadar iktidar sesimizi duymadı.  Bizim sesimizi duymayanlara bizlerde sandıkta onların sesini duymayacağımızı buradan belirtmek isteriz.

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 3: SULAMADIĞIMIZ  YERİN ÜCRETİNİ ALIYORLAR

Şeker pancarı için 4 sulama öngörülüyor ve yetkililer 4 sulamanın ücretini peşin tahsil ediyorlar.  Bırakın 4 sulamayı, üç suyu bile veremediğiniz zaman bizden peşin aldığınız 4 sulama ücretinin kalanını geri ödemiyorsunuz. Bu ne biçim Adalet?  Bu ne biçim anlayış ?

dekarı 284 lira olan sulamayı 4 defa sulanmış olarak kabul ettiğinizde çiftçinin bu parayı ödeyebilmesi mümkün değil. 71 lira olan sulama ücretinin geçen senekinden %50 fazla olduğunu hepimiz biliyoruz.

Şeker pancarının su fiyatının 72 lira olduğu yerde şeker pancarı üretimi mümkün değil.  Zaten Şeker Fabrikaları kapatıldığında mağdur olmuştuk.  Şimdi ise su fiyatlarını bu kadar yükseğe çekerek köylerimizi,mahallelerimizi, tarlalaramızı terk etmemizi mi istiyorsunuz?

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 4:  NERDE AKP MİLLETVEKİLLERİ?

Corona virüs mücadelesi bizlere bir şeyin önemini daha iyi kavrattı.  O da tarım. Sayın Cumhurbaşkanımız “her yeri işleyin ekin” diyor.

Bu yüksek fiyatlarla Neyi ekip içeceğiz nerede AKP’ nin milletvekilleri. Biz onları bugünler için seçmedik mi?  Bu sandık yeniden kurulacak.  Bizde bugünleri hatırlayacağız.

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 5: ÇİFTÇİ PLATFORMU KURUP ÖRGÜTLENELİM

Bu süreç bize gösterdi ki, en temel hakkımızı alabilmek için bile örgütlenmemiz gerekir. Mücadele edebilmemiz için örgütlenmemiz gerekmektedir.

Örgütlenme, birlik demektir.  Örgütlenme, dayanışma demektir. Örgütlenme, güçlü olmaktır. Örgütlenme, dikkate alınmaktır.

Sesimizi duyurmak için çiftçiler platformunu kurup örgütlenmeliyiz.

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 6: KONUŞANIN DİLİNİ DİKEN EDİYORLAR

Geçen Yıl Bu Zamlar yapıldığında “birlikte olalım, yetkili makamlara gidelim” dedik “Kaymakamlığa gidelim” dedik Hatta birlikte gitmek için araç plaka tuttuk Ancak o gün bu günlerin önemi kavranmamış olsa gerek ki, maalesef 7 kişiyle bu gidişi gerçekleştirmiş olduk.

Evet.  Günümüzde konuşanın dilini diken ediyorlar ancak, yinede hakkımızı aramalıydık.  Yine de toplu olarak gidip derdimizi sorunumuzu yetkililere iletebilmeliydik.  Ama maalesef topu topu 7 kişi gidebildik. Şimdi burada konuşuyoruz. Neden burada konuşuyoruz da Kaymakamlığın önüne gidip sorunumuzu dile getiremiyoruz?

IRGILLI’LI ÇİFTÇİ 7:  BİZE BORÇ ÖDETİYORLAR

Bu Birlik yani Irgıllı Sütlaç Sulama Birliği 1999 yılında kuruldu.

İyi kötü aksaklıklarına rağmen yürütülmeye çalışıldı ve yürütüldü de.  Bugünkünden kötü değildi.  Bunu iddia ediyoruz.

Birlik Meclisi toplanır, masraflarının ne kadar?,  planlamasının ne olduğunu çiftçisinin önüne koyar ve sulama ücretlerini belirlerdi.  Yani sulayıcılara; yani çiftçilere hesap verirdi.

Şimdi bu işler böyle olmuyor. Şimdi bizi yönetenler, adı toprak su olmuş.  Artık adının ne olduğunu da ezberleyemiyoruz.  Bizlere bir şey sormadan, bilgilendirmeden, tepeden su fiyatlarını belirliyorlar.  Bizler itiraz ediyor ve tepki gösterince de diyorlar ki;

“Elektrik fiyatları yükseldi. Onun için fiyatları yükselttik” diyorlar.

Elektrik fiyatlarının ne kadar yükseldiğini sağır sultan biliyor.  Sadece bu sulamayı yönetenler bilmiyor.  Yetkililere soruyorum. Su ücretini buralara getirmek için hangi yatırımları yaptın?  Yeni araçlar mı  aldın    Yeni kanallar mı açtın?

Hiçbir şey yapmadın.  Hazıra kondun, hazırı yürütüyorsun. Bir de gayet rahat karşımıza geçip, “elektrik fiyatları arttı” diyebiliyorsun.

Asıl dertleri, geçmişten gelen birlik borcunu biz çiftçilerin üstüne yıkıyorlar. Bizler geçmişte sulama ücretlerimizi ödedik. Şimdi de bizden tekrar alıyorlar onları

SÜTLAÇ ÇİFTÇİSİ (Afyon) 1: BİZ ÜRETMEZSEK VATANDAŞ AÇ KALACAK

Bugün burada sulama ücretlerinin çok yüksek olmasından dolayı toplandık ancak hepimiz biliyoruz ki, sorunumuz sadece sulama ücretleri değil.  Gübre, ilaç ve benzerleri oldukça pahalı. Denizli milletvekilleri sadece seçimden seçime buralara gelip bizleri hatırlamamalı.

Biz çiftçiler üretmezsek vatandaş aç kalacak.  Bu nedenle iktidar dışarıdan ürün getirmeye son vermeli, çiftçisini desteklemeli.

SÜTLAÇ ÇİFTÇİSİ (Afyon) 2:  DAMLA SULAMA VAHŞİ SULAMA ÜCRETİNDEN PAHALI

Damla sulama, sulamanın en modern ve en ekonomik hali . Bizler 2 yıldır damla sulama ile sulama yapıyor,  bahçemizi suluyoruz.  Ancak  damla sulamanın ücreti maalesef vahşi sulama olan salma sulamadan pahalı.

Bu ne biçim mantık?  Birincisi.

İkincisi ise, tarlamızın ortasını ikiye böldüler. Yarısına su vermiyorlar.  Kaç para verirsek verelim, vermiyorlar.  Benim tarlamın su vermedikleri yarısındaki ürün ne olacak?

SUNDURLU’LU ÇİFTÇİ 1: HİZMET VERMEDİKLERİNİN PARASINI ÖDETİYORLAR

Sulamasını peşin yapamayacak çiftçilerimize aylık yüzde 1.60 oranında faiz uygulanmaktadır.

Bizler Işıklı Gölü’nün çevresinde yaşayan köylüleriz. Sulamamızı, köyümüzün hemen dibindeki Işıklı Gölünden  yapıyoruz.  Yani gölümüzün dibindeki suyu bizlere fahiş fiyatla satıyorlar.

Bizlerden hem fahiş fiyat alan, hem de peşin isteyenler tarlamızı traktörümüzü, hayvanlarımızı mı satmamızı  istiyor?  Bankalardan yüksek oranda faizler alıp ödeyemeyecek duruma düşmemizi mi istiyor?

Hizmeti verilmeyen bir şeyin parasını bizlerden hemen alıyorlar.  Çiftçilerin ceplerinde çay parası bile yokken, hizmeti verilmeyen  işin ücretinin peşin alınması hangi insanlığa, hangi akla, hangi mantığa sığar?

Irgıllı’da bir araya gelen çiftçiler sorunlarını birlikte dile getirmeye çalıştılar.

Irgıllı, Sütlaç, Sundurlu çiftçilerinin en büyük talebi, sulamadıkları yerin ücretini almanın hukuksuz olduğu, su ücretlerinin çok yüksek olduğu, sulamada açığa senet alındığı ve bu uygulamadan vaz geçilmesi, damla suçlamanın vahşi sulama ücretinden pahalı olduğu…

Bu konuşmalar, geçmişte birliklerine sahip çıkmayan çiftçilerin pişmanlık içersinde oldukları ve itirazlarını yapacak mercii bulamadıkları noktasında toplanıyor…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak