çivrilinsesi gazetesi
17 Temmuz 2020
0 YORUM
39 OKUNMA

ÇOCUK GÖZÜNDEN KARANTİNA  

ÇOCUK GÖZÜNDEN KARANTİNA

 

Bazı yetişkinler covid-19’u bir ölüm habercisi,korku olarak gördü bazı yetişkinler ise ailesi ile vakit geçirmek için bir fırsat ve eğlence olarak gördü,peki ya çocuklar?  Onlar ne olarak gördü?

Çocuklar, Covid-19’dan dolayı okullar Türkiye’de tatil edildiğinden bazı çocuklar bu durumu sevinç ile karşıladı.

Bazı çocuklarda öğretmeninden ve arkadaşlarından ayrılacağından dolayı bu duruma üzüldü. Pandemi sürecinde çocukların çoğu çok sıkıldı ve evde yapacak aktivite bulamadıklarından akıllı cihazlarla bolca vakit geçirdiler.

Ben ise hayatımda geçirdiğim en karmaşık duyguları bu 3 ayda yaşadım. Korku, mutluluk ve üzüntü, hepsi bir aradaydı. Okullar tatil edildiğinden mutluydum fakat, coronavirüsün herkesi öldüreceğini düşündüm ve zaman zaman çok korktum.

Evde vakit geçirmek hem güzel hem de sıkıcıydı.

Çoğu zaman ailemle vakit geçirdim, biraz ders çalıştım, sevdiğim kitapları okudum ve tabii ki bilgisayar oynadım.

Tamam kabul ediyorum en çok bilgisayar oynadığım zamanlarda eğlendim. Fakat fazla kendimi kaptırdığımdan, daha sonra oynama süremi ailem kısıtladı.

Tabii bu durum, bütün çocuklar için geçerli değildi. Arkadaşlarımın  çoğu evde kaldıkları süre boyunca bol bol oynadılar ve bilgisayar oyunlarına bağımlı hale geldiler.

Bu durum iyi olmayan durumların ortaya çıkmasına sebep oldu.  Mesela bir arkadaşım, kendisi benim sınıf arkadaşımdır, sürekli bilgisayar oynuyor ve kendini fazlasıyla kaptırıyor.

Bir keresinde annesi bugün oynama ders çalış demiş o da daha annesini dinlemeden (benim anladığım kadarıyla) ‘’HAYIR’’ diye bağırıp annesini üzmüş.

Dediğim gibi çocukların bağları gitgide güçleniyor. Bu durumu  elimdeki verilerden daha rahat görebilirsiniz.

Pandemi den önce Türkiye’de her 10 çocuktan 9’u bilgisayar ile vakit geçiriyordu ama pandemiyle beraber birçok çocuğun tek eğlencesi teknolojik aletler oldu ve pandemide eve kapanan hemen hemen  her çocuk bilgisayar ile vakit geçirmeye başladı.

Tabii ki onlarda pandemi sürecinde eğlenmek istiyor fakat uzmanlar karantinayı sadece  akıllı cihazlarla değil ailesi ile geçirmesi gerektiğini savunuyor ve uzmanlar 6 yaşını geçmiş çocukların 45 dk ile 1 saat, 10-13 yaş aralığı için 2 saat, 14 yaşını aşmış çocuklar için ise 3-4 saat en fazla teknolojik aletlerle vakit geçirmesini öngörüyor.

Birde şu var  çocuk bu durumdan hoşnut mu?

Ben bir çocuk olarak bu duruma bir açıklık getireyim.

Ben 1 saat oynuyorum ama daha fazla oynamak istiyorum böyle durumlarda düşünüyorum,acaba 1 saatten fazla oynarsam başım ağrırmı? diye ya da ben yetişkin olsaydım ne yapardım?

diye fakat ne yapacağımı tam biliyorum. Sanırım ben önce çocuğumun istediği kadar oynamasına izin verirdim, sonra başı ağrıyorsa deneyimleyerek öğrenmesine olanak tanırdım.

Sonuç olarak kendisinin başının ağrıyıp ağrımadığını ve en az kaç saat oynayınca başının ağrıdığını deneyimleyerek öğrenebilir ama uzmanların görüşü farklı.

Sonuç olarak; bilgisayarı çocuklarınızın en verimli bir şekilde kullanmasına olanak tanıyın ve  çocuklarınız ile evde farklı faaliyetler yaptırmaya çalışın.

Belkide daha az bilgisayar oyunu oynamak isteriz.

 

Rüzgar Deniz Doğan

  1. sınıf öğrencisi

 

 

 

 

Copyright © 2015 Çivrilinsesi Gazetesi

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak