Son Dakika
01 Ekim 2020 Perşembe

ADET DÖNEMİNDE TATLI KRİZLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÇÖZÜMLER

07 Ağustos 2020 Cuma, 11:16

ADET DÖNEMİNDE TATLI KRİZLERİNİ ÖNLEMEK İÇİN ÇÖZÜMLER

Adet döneminde adet hormonu olan östrojen hormonunda dengesizlik olur.

Östrojen hormonu azaldığında kan şekerinde düşme eğilimi artmakta, dolayısıyla iştah artma söz konusu olmaktadır. Bu yüzden bayanlarda adet döneminde iştahını kontrol edememe, karbonhidratlı ve aşırı tatlı yiyecek tüketme isteği artmaktadır.

Bu süreci rahat bir şekilde atlatabilmek için öğün atlamamak gerekir.

Ara öğünlerde kuru meyve, tarçınlı süt, badem- fındık gibi kuruyemişler, ekşi ve sert taze meyve tercih edilebilir. Ayrıca içtiğiniz bitki çaylarının içine tarçın kabuğu atılabilir.

Normalde kuru meyve ve taze meyveler tatlı isteğini kırabilmektedir. Ancak bazen bunlar yeterli  gelmemektedir. Yapılan araştırmalarda şekersiz sakız çiğnemenin tatlı isteğini azalttığı ortaya çıkmakla birlikte tatlı isteğinde odak değiştirmeye çalışmak işe yarayabilmektedir.

Sindirim sistemi güçlendirilebilirse de tatlı isteği sağlıklı yiyeceklerle ortadan kalkabilmektedir.

Tatlı krizlerini sonlandıracak öneriler şöyle sıralanmaktadır:

 • Kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. (Kurufasulye, nohut vb. kurubakllagiller, kepekli ürünler, bulgur gibi)
 • Ara öğünlerde meyve, süt, peynir, ekmek,yoğurt,grissini gibi kan şekerini dengeleyici yiyecekler tercih edilmeli
 • Posalı yiyeceklere ağırlık verilmelidir. (Her öğünde bol salata tüketilmelidir.)
 • Az ama sık yemek: Ana öğünlerdeki yemek miktarını kısıp, ara öğünler oluşturularak tatlı isteği azaltılabilir. Böylece kan şekeri dengede olur, hipoglisemi atakları yaşanmaz.
 • 150 kalori limiti: Günlük 150 kaloriyi aşmayacak bir tatlı tüketiminin vücuda zararlı olmayacağı bilinmektedir. Ayrıca yine de tatlı yenmek isteniyorsa sütlü veya meyveli tatlılar hem kalori alımını azaltır, hem tatlı isteğini bastırır hem de kilo alımını engeller.
 • Karışım tatlılar: Bir çikolatayı tek başına yemektense çikolata sosuna batırılan bir muz veya bir çilek tatlı isteğini azaltır. Ya da fındıklı, bademli drajelerden az miktarda tüketmek tatlı isteğini keser.
 • Kurtarıcı meyve: Taze ve kuru meyveler tatlı ihtiyacını karşılayabilir. Yanına eklenecek kalsiyum kaynakları tokluk hissini artırarak yardımcı olur.
 • Yeni odaklar: Tatlı yeme fikri akıllara düştüğünde ilk 10 dakikada yapılabilecek bir aktivite tatlıdan uzaklaştırabilir. O sırada evi toparlamak, ofiste kalkıp yürümek, yakın arkadaşları aramak, gazete okumak tatlı fikrini unutturabilir.
 • Basit karbonhidratı es geçin: Hamur işi, pastane ürünleri gibi basit karbonhidratlar tatlıya eğilimi artırır. Bunun yerine Bulgur, kepekli ekmek, tam buğday ürünleri, kuru baklagiller proteinle tüketilirse tokluk hissi artar, tatlı isteği azalır.
 • Destek şart: Stres, üzüntü gibi duygusal durum değişiklikleri tatlı krizine neden olursa, bir psikologdan destek almak düşünülebilir. Hiçbir besinin ya da tatlının hayattaki hiçbir sorunu çözmeyeceği unutulmamalıdır.
 • Önce gözünüz doymalı:Görsel algının, tat duygusunu geliştirdiği bilinmektedir. Bu nedenle evde hazırlanabilecek sağlıklı ve güzel görünen tariflerle tatlı isteği bastırılabilir.

 

 

 

 

 

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak