Son Dakika
26 Eylül 2020 Cumartesi

 ÇİFTÇİNİN KANAYAN YARASI: IŞIKLI GÖLÜ

07 Ağustos 2020 Cuma, 11:23

ÇİFTÇİNİN KANAYAN YARASI: IŞIKLI GÖLÜ

Ege bölgesinin önemli ovalarındandır Çivril-Baklan ovası.

Dinar’a doğru yaklaşık 60 km. ve Denizlere kadarda 50 km.

Yani 100 kilometrelik ovada, Ülkemizin önemli ürünleri yetişmektedir.

Bu ürünlerin yetişmesinin olmazsa olmazlarından birisi ve belki de en önemlisi IŞIKLI GÖLÜ.

Bu göl sayesindedir ki, Ülke elma üretiminin %15’ini, Şeftali üretiminin önemli bir kısmını, sofralık ayçiçeği üretiminin %20’sini üretmekteyiz.  Kirazın ve  hünnap’ın en kalitelisi bu göl sayesinde üretilmektedir. En azından, bu gölün oluşturduğu iklim sayesinde yetiştirilmektedir bu ürünler. Bu göl sayesindedir ki ÇİVRİL-BAKLAN OVASI, verimlilik açısından Ülkemizin en önemli ovasıdır.

Şimdi bu ova SOS vermektedir.

Elması, şeftalisi, ay çekirdeği, kirazı tehlikededir bu ovanın. Bu ürünlerin yarattığı ekonomik rahatlığı tehlikededir bu ovada yaşayanların. Yılın 10 ayında para girmektedir  bu ovanın insanının cebine.

Ürününü hasat eden ova çiftçisi, evini alabilmekte. Düğününü yapabilmekte ve traktörünü alabilmektedir.  Bu rahatlığı; bu ekonomik rahatlığı yaşayan çiftçimiz için tehlike çanları çalmaya başladı.

Yıllardır bu ovayı besleyen; bu ovaya bakan IŞIKLI GÖLÜ, artık kendisi yardım istiyor. Kendisi ölüm döşeğine yatmış. Kendisi bakım istiyor.

 

Gölün kurtulma reçetesini, gölden geçinenler ve gölden ticaret yapanlar çeşitli zaman dilimlerinde defalarca dileri döndüğünce açıkladılar.

Bu açıklamaların üzerinden yıllar geçti.  Yapılan önerilerin bir kısmı geçerliliğini yitirdi. Çünkü artık yağışlar eskisi gibi değil. Gölün mevcut rezerv alanı artık dolmuyor.  Gölün dibi dolu diyenler, artık şu haliyle bile gölde tam kapasite ile su birikmiyor.

Onun için, diğer önerilerimize bakalım.

IŞIKLI GÖLÜNÜN KURTULUŞ REÇETESİ

3-KAPALI SULAMA SİSİTEMİNE  geçilmesi

4-Sulama Birliklerinin (artık DSİ’nin), her zamankinden daha titiz SULAMA PLANLARINI  yapması

Bu öneri çok önelmiş. Çünkü bu öneriyi yıllarca DSİ yetkilileri savundu. Sulama birliklerinin düzen kurmada beceriksiz olduğunu iddia ediyordu.

5-SAATLİK SULAMA uygulamasına geçilmesi (DSİ önerisiydi)

6-MÜNAVEBELİ EKİM…(DSİ önerisiydi)

DSİ’nin bu önerilerini, yönetim kendisinde iken ne kadar gerçekleştiriyor? Bunu önümüzdeki hafta inceleyeceğiz.

Bu sayımızda, münavebeli ekim konusunda gerekçe neymiş ona bakacağız.

 

       Bunlardan üzerinde en çok duracağımız, MÜNAVEBELİ EKİM olacaktır.

Çünkü gölün su miktarını ne kadar artırırsak artıralım, eğer planlı ve MÜNAVEBELİ EKİM yapmazsak,  bu su yine de bizlere yetmeyecektir. Bu günkü durumuyla 235 milyon metre küp su kapasitesi olan gölümüzün kapasitesini %100 artırsak bile, sulanabilir alanlarımıza yetmemektedir.

Su tüketiminin çokluğunu  sadece elma örneğiyle anlatabiliriz sanırım.

Çivril İlçesinde 54.000 dekar alanda elma yetiştiriciliği yapılmakta olup, 1.450.000 Adet Meyve veren ağacımız bulunmaktadır.

Bu sadece dikili ürün. Buna ayçekirdeği, yonca , slajlık ürünler vb. gibi bol su isteyen ürünleri de katarsak, gölümüzün suyunun yetmeyeceğini anlarız.

Buna birde yaşanan kuraklıkları eklersek, sonumuzun iç açıcı olmadığını hep birlikte anlayabiliriz.

MÜ NAVEBELİ EKİM

Kalıcı çözümün, EKİM PLANLAMASI-MÜNAVEBELİ EKİM  olduğunu anlayabiliriz. Tüm sorun, bunun pratikte çözümünün ne olduğudur. Devlet bunu haş haş üretiminde, pancar üretiminde gerçekleştirmektedir.

Onlarda nasıl gerçekleşiyorsa, diğer ürünlerde de gerçekleşebilir. Tüm mesele, geleceğimiz için MÜNAVEBELİ EKİM sisteminin olmazsa olmazımız olduğunun bizler tarafından kabul görmesidir.

NASIL UYGULANIR?

Şimdi hemen şu soruyu sorabiliriz kendimize. BU NASIL OLACAK? KİMLER TARAFINDAN YAPILACAK?

İşte elimizde bir fırsat. Hep demez miyiz bizleri bizlere bırakmıyorlar diye.

İşte bizler, işte sorun .

Öncelikle işin ciddiyetini görmeliyiz. Ondan sonrada çözümün MÜNAVEBELİ EKİM olmaktan geçtiğini de görmeliyiz. Gerisi kolay. Gerisi bizlere düşüyor. Biz çiftçilere, biz onların örgütleri olan Çivril Ziraat Odasına, Sulama Birliklerine düşüyor.

Gelin, kendimizin, çocuklarımızın, toprağımızın geleceğini düşünelim. Onların geleceği için radikal kararlar almaktan vaz geçmeyelim.

VAR MISINIZ KADERİMİZİ KENDİMİZİN  BELİRLEMESİNE…

Gelecek hafta

SULAMA BİRLİKLERİNİ ALAN DSİ VATANDAŞI SOYUYORMU?

SOYUYORSA HANGİ HAKLA VE YASAYA DAYANARAK SOYUYOR?

Konularını ele almaya çalışacağız…

Aajans Matbaacılık Ve Vasım İşleri Tasarım ve Programlama: Soner Solak